Opublikowano Dodaj komentarz

Karty trójdzielne Montessori

karty trójdzielne

Karty trójdzielne Montessori to klasyczny materiał używany zarówno w przedszkolach, szkołach Montessori jak i w edukacji domowej. Jak cały materiał Montessori, tak i karty trójdzielne są genialne w swej prostocie. Są też bardzo efektywne w pracy z dzieckiem.

Format kart Montessori

Karty trójdzielne Montessori dla dzieci przedszkolnych powinny mieć wymiary 14 x 14 cm. Jest to optymalny format, pozwalający na dostrzeżenie wszystkich elementów, ale, co również bardzo ważne, objęcie wzrokiem całości. W szkołach dopuszczana jest różna wielkość kart, jak i kształt. Na przykład nasze karty Montessori Rośliny miododajne i miody – układanka plaster miodu, przeznaczone dla starszych dzieci, mają kształt sześciokąta i układają się we wzór plastra miodu. Takie wariacje możemy spokojnie stosować w pracy ze starszymi dziećmi. Co więcej, forma i kształt stanowią o atrakcyjności materiału Montessori.

Fotografia czy rysunek?

Wszystkie nasze karty Montessori opierają się na realistycznej, starannie wybranej fotografii. Dlaczego?  Dzieci przyjmują świat takim, jaki im pokażemy. Zamiast więc rysunku, np. zwierzęcia czy drzewa pokazujemy im najbardziej realistyczną fotografię. Niestety, często stosowanym zabiegiem w rysunkach jest upiększanie, idealizowanie, przejaskrawianie otaczającego nas świata. Również, tak lubiane, nadawanie cech ludzkich zwierzętom (np. uśmiechnięta krówka) nie znajdzie odbicia w rzeczywistości. I tego staram się unikać w naszych materiałach Montessori.

Na naszych kartach Montessori często izolujemy zdjęcia z otoczenia, tzn. przedmiot, roślina czy zwierzę jest przedstawiane na białym tle.  Nie zakłóca to odbioru obrazu zbędnymi elementami. Jest to szczególnie ważne dla najmłodszych dzieci, które mogą skoncentrować się na istocie obrazu.

Karty trójdzielne

Karty trójdzielne, jak np. Zwierzęta Afryki – karty trójdzielne, Owady – karty trójdzielne, Zwierzęta leśne – karty trójdzielneOwoce. Smak egzotyki – karty trójdzielne i wiele innych z naszego sklepu składają się z dwóch kart o identycznych obrazkach i podpisach. Praca z nimi polega na szukaniu pary obrazków, które dziecko układa jeden pod drugim. Dzieci czytające dodatkowo dopasowują podpis na kartoniku do podpisu na jednej z kart. Karty te służą do przeprowadzenia lekcji trójstopniowej Montessori, o czym będzie mowa w osobnym wpisie, bo to szerszy temat i dobrze jest się z nim oraz z etapami takiej lekcji, dokładniej zaznajomić 🙂

Kontrola błędu

O tym, jak ważna jest kontrola błędu, pisaliśmy już tutaj. Kontrola błędu w kartach trójdzielnych Montessori jest prosta i ukryta w obrazkach, które dziecko porównuje i zestawia ze sobą. Trudniejsza wersja to karty trójdzielne z różnymi obrazkami, tworzące razem parę, np. Owoce i ich przekroje – karty edukacyjnePtaki i ich jaja – karty edukacyjne, Zwierzęta i ich domy – karty edukacyjne, Co to za zwierz? część 1 – karty edukacyjne (karty prezentujące umaszczenie zwierząt) i inne z naszego sklepu. W tego typu kartach Montessori niezbędne jest umieszczenie kontroli błędu. Nasze karty mają ją przygotowaną w postaci malutkich kwadracików o różnych kolorach, które można nakleić na odwrotnej stronie kart (najlepiej przed zalaminowaniem). Jeśli nie macie ochoty na wycinanie i doklejanie możecie po prostu narysować takie same symbole czy kolorowe kropki jako kontrolę błędu.

Co jeszcze można robić z kartami trójdzielnymi?

Dla młodszych dzieci możemy przygotować tzw. materiał konkretny, np. prawdziwe owoce, które dziecko połączy z odpowiednią kartą na obrazku. Świetnie do tego nadają się np. Owoce polskie – karty trójdzielne.

Z kartami trójdzielnymi możemy pracować w terenie. Na przykład karty Drzewa i owoce – karty edukacyjne można zabrać na wycieczkę do lasu, parku i poszukać w otoczeniu naturalnym wszystkiego, co kojarzy się z danym obrazkiem: drzewa, jego owocu, liścia. Można też odwrotnie: na wycieczce zebrać z dzieckiem możliwie różnorodne okazy (opadłe liście, owoce drzew, korę) tak, by potem dziecko mogło je dopasowywać do kart.

Karty trójdzielne sprawdzą się również jako gra memo, co dzieci zazwyczaj bardzo lubią. Nasze zestawy kart Montessori, oprócz kart w formatach 14 x14 cm, praktycznie zawsze mają dołączony zestaw pomniejszonych kart, mieszczących się na jednym arkuszu A4. Wydrukowane podwójnie doskonale się sprawdzają w takich zabawach.

Wszystkie karty Montessori służą wzbogacaniu słownictwa, są więc bardzo dobrą okazją do snucia opowiadań, rozmów z dziećmi na określone kartami tematy, rozbudzania wiedzy i ciekawości dzieci. Karty Montessori są też dobrym wstępem do poszerzania wiedzy, i odsyłania po więcej do książek, do czytania dziecku lub szukania samodzielnie wiadomości przez dzieci już czytające. Świetnie do tego nadają się np. karty Zawody – karty Montessori lub Zawody i narzędzia – karty Montessori, karty historyczne dla starszych dzieci Imperium Rzymskie – karty edukacyjne czy Rodzaje galaktyk – karty naukowe okrągłe.

Karty Montessori pozwalają i nam, dorosłym, na naukę: obserwację dziecka. Pokazując karty Montessori zapraszamy dziecko do pracy, ale podążamy za nim, obserwujemy jak reaguje, kiedy jest bardziej zaciekawione, przy których tematach zatrzymuje swoją uwagę na długo. Taka obserwacja da nam więcej wiedzy o dziecku, jego aktualnych możliwościach i potrzebach.

Miłej pracy z kartami Montessori 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *